Ważne kamienie milowe w historii japońskiego przemysłu motoryzacyjnego
Jak to wszystko się zaczęło
Historia japońskiego przemysłu samochodowego sięga 1904 roku, kiedy to firma Torao Yamaha wyprodukowała pierwszy w historii krajowy autobus z silnikiem parowym. Pierwszy samochód zasilany gazem kilka lat po wyprodukowaniu dostał przydomek "Takuri". Japoński przemysł samochodowy był w tym czasie dość przeciętny. Najwięksi amerykańscy producenci samochodów, tacy jak Ford i GM, mieli swoje fabryki w Japonii i dominowali na rynku światowym.
W 1939 roku rząd japoński podjął odważny krok, zmuszając producentów zagranicznych do opuszczenia kraju. Było to posunięcie, które pomogło japońskiemu rynkowi krajowemu (JDM) pozostać niezależnym. Firmy takie jak Toyota, Nissan, Isuzu i Kurogane produkowały ciężarówki i motocykle dla japońskiej armii cesarskiej, a komercyjna produkcja samochodów rozpoczęła się po II wojnie światowej.
Po II wojnie światowej Japonia, podobnie jak wiele innych krajów, potrzebowała ożywienia gospodarczego. Rząd sponsorował lokalnych producentów i zachęcał ich do produkcji nowych typów samochodów. Krajowy rynek zaczął produkować więcej pojazdów niż w poprzednich latach, a Japonia ograniczyła import samochodów, aby wesprzeć lokalny przemysł.
Na początku lat pięćdziesiątych w Japonii produkowano tylko 10 000 samochodów rocznie, a na przestrzeni lat liczba ta, chociaż powoli, ale stale się zwiększała. Japonia weszła na rynek zagraniczny i zaczęła eksportować tyle samo, co jej europejscy odpowiednicy. Samochody japońskie miały przewagę nad samochodami amerykańskimi i europejskimi pod względem zużycia paliwa. Kryzys paliwowy lat siedemdziesiątych natychmiast wysunął japońskie samochody na miejsce lidera, ponieważ ludzie szukali samochodów zużywających mniej paliwa. Rynek amerykański, który do tej pory nie chciał wpuszczać japońskich samochodów, musiał otworzyć swoje drzwi wraz ze wzrostem popytu.
Stan obecny
Japoński przemysł motoryzacyjny jest trzecim co do wielkości na świecie. Przemysł ten zatrudnia ponad 5 milionów osób i ma ogromny wpływ na gospodarkę kraju. Czterema głównymi graczami lub "wielką czwórką" w przemyśle motoryzacyjnym są Toyota, Honda, Nissan i Suzuki. Kolejne miejsca zajmują firmy Mitsubishi, Daihatsu, Mazda, Subaru, Isuzu i Lexus.
Podobnie jak inne sektory gospodarki światowej, japoński przemysł motoryzacyjny również został dotknięty pandemią wirusa COVID-19. Japońscy producenci samochodów musieli podjąć decyzję o zamknięciu swoich zakładów ze względów bezpieczeństwa. Mimo że w czerwcu 2021 roku przemysł samochodowy odnotował spadek o 23%, wielka czwórka nadal pozostaje na czele. Firmy obiecały jednak, że pandemia nie wpłynie na zatrudnienie pracowników i utworzyły specjalny fundusz, aby pomóc osobom, które ucierpiały finansowo.
Przyszłość japońskiego przemysłu motoryzacyjnego
Jednym z powodów, dla których japoński przemysł motoryzacyjny odniósł tak duży sukces w pozyskiwaniu klientów, jest myślenie perspektywiczne. Rozwój odnawialnych technologii ekologicznych i pojazdów elektrycznych był dość innowacyjnym posunięciem, które pozwoliło mu zyskać jeszcze większą popularność na globalnym rynku. Samochody takie jak Toyota Prius, która była pierwszym masowo produkowanym samochodem hybrydowym, odniosły ogromny sukces, podbijając serca wielu osób i zmuszając innych producentów do pójścia w ich ślady. Przyszłość japońskiego przemysłu samochodowego rysuje się w jasnych barwach, a dzięki dostępowi do aukcji samochodów japońskich entuzjaści motoryzacji z całego świata mogą wybrać swój wymarzony samochód w przystępnych cenach.
Japonia Motor Co., Ltd. kupuje i eksportuje nowe samochody. W przypadku niektórych modeli proces ten może potrwać nawet 6 miesięcy, ale według naszych klientów warto tyle czekać.